Słowniczek pojęć związanych z podcastami

Czasami to, co dla niektórych wydaje się oczywiste, innym przynosi lawinę pytań. Wiemy, że w podcastowym świecie też się one pojawiają. Przygotowaliśmy krótkie wyjaśnienie kilku pojęć, które są nierozerwalnie związane z podcastami. 

Spis treści

Podcast

Podcast to internetowa publikacja dźwiękowa, ukazująca się jako seria odcinków. Jest to niezwykle szybko rozwijająca się w ostatnim czasie forma, która zyskuje coraz więcej fanów na całym świecie. Coraz więcej osób decyduje się także na stworzenie własnego podcastu i podzielenie się nim ze światem. Do nagrania własnego podcastu wystarczy dzisiaj smartphone i darmowy program do edycji plików dźwiękowych.

Czytaj więcej w naszym artykule: Co to jest podcast (podkast)?

Video podcast

Video podcast to forma internetowej publikacji, która poza typową dla podcastów ścieżką dźwiękową, zawiera także element wizualny. Dzięki tej formie możliwe jest pokazanie np. autora nagrania czy gości, z którymi przeprowadza rozmowę. Nagranie może być wzbogacone o przebitki czy archiwalne nagrania. Najprostszą wersją video podcastu jest zastosowanie statycznego obrazu, który będzie wyświetlany przez cały czas trwania odcinka. 

Czytaj dalej: Video podcast – czym jest i jak go stworzyć?

Transkrypcja

Tekstowy zapis nagrania, czyli dokładne spisanie treści audycji przez transkrybenta. Najczęściej udostępniana na stronie razem z odcinkiem w wersji audio. Jest bardzo przydatna nie tylko ze względu na dotarcie do osób niesłyszących, ale także dla ułatwienia odbioru tym, którzy wolą treści czytane od mówionych. Daje szansę na poprawienie pozycji swojego podcastu w sieci. Treści, które posiadają transkrypcję, łatwiej jest także cytować i udostępniać. Zainwestowanie w transkrypcję (własnego czasu lub pieniędzy) może być pomocne przy próbach zwiększenia grona odbiorców. 

Czytaj więcej:

Transkrypcja nagrań – czym jest, do czego służy?

Darmowy program do transkrypcji nagrań – nasze 4 propozycje

Transkrypcja podcastów – dlaczego warto ją wykonać?

Streaming

Streaming, czyli sposób odbierania internetowych treści bez konieczności pobierania ich na swoje urządzenie. Polega na synchronizacji danych w czasie rzeczywistym, kiedy dostawca transmituje je dla odbiorcy online. Przykładami platform streamingowych są np. Netflix, Spotify czy YouTube. Użytkownik ogląda udostępnione tam treści, ale nie musi przechowywać ich na swoim komputerze. Połączenie internetowe pozwala na to, by odbierał je nieprzerwanie na wybranej przez siebie stronie. Słuchanie podcastów, muzyki czy oglądanie filmów poprzez streaming, dzięki coraz lepszym rozwiązaniom technologicznym, staje się coraz wygodniejsze dla użytkowników.

Czytaj więcej w naszym artykule: Czym jest streaming? Jakie są najpopularniejsze platformy streamingowe do muzyki?

Audacity

Audacity to jeden z najpopularniejszych programów służących obróbce materiałów dźwiękowych. Pozwala zarówno na nagranie dźwięku, jak i jego późniejszą edycję – przycinanie, kopiowanie, wycinanie fragmentów nagrania czy usuwanie szumów. Prosty w obsłudze, bardzo intuicyjny, darmowy program, który świetnie nadaje się dla każdego początkującego (i nie tylko) twórcy podcastów. 

Zobacz również: Programy do nagrywania podcastów

Platforma hostingowa

Platforma hostingowa to przestrzeń na serwerze, w której autor przechowuje swoje podcasty. Platforma umożliwia dodanie do pliku audio tytuł odcinka oraz jego opisu i pozwala na wygenerowanie linku kanału RSS. To właśnie ten link potrzebny jest twórcy by opublikować swoje dzieło na platformach takich jak np. Google Podcast czy Spotify. Korzystanie z usługi wybranej przez siebie platformy hostingowej może zapewnić także dostęp do statystyk, możliwość wykonywania transkrypcji czy automatyczne publikowanie nagrań w aplikacjach.

Czytaj dalej: Hosting podcastów – 5 najlepszych platform

Spotify

Cyfrowa platforma umożliwiająca użytkownikom dostęp do milionów plików publikowanych przez twórców na całym świecie. Spotify to serwis strumieniowy na którym umieszczane są utwory muzyczne, podcasty i filmy. W ostatnich latach stał się jednym z najpopularniejszych na świecie. W drugim kwartale 2022 roku liczba miesięcznych aktywnych użytkowników wynosiła 433 miliony. Spotify oferuje zarówno darmowy dostęp, jak i wersję premium. Daje możliwość tworzenia własnych list odtwarzania i kolekcji oraz współtworzenia ich z innymi użytkownikami. Wyświetla także rekomendacje dostosowane do gustu odbiorcy. 

Przeczytaj także: Jak dodać podcast na Spotify krok po kroku

5/5 - (10 votes)
Kategorie