Jeśli tworzysz podcast i zastanawiasz się, czy jego transkrypcja jest Ci potrzebna do szczęścia, to spieszymy z odpowiedzią – zdecydowanie tak! Na dodatek nie tylko Twojego, ale także Twoich odbiorców i… botów, które dzięki transkrypcji, zaczną Cię widzieć.
Spis treści
- Czym jest transkrypcja podcastów i jak ją wykonać?
- Dlaczego transkrypcja podc#dlaczego-transkrypcja-podcastu-jest-waznaastu jest ważna?
- Transkrypcja zawsze działa na Twoją korzyść
Czym jest transkrypcja podcastów i jak ją wykonać?
Transkrypcja jest tekstowym zapisem nagrania. Jak już się pewnie domyślasz, to zadanie czasochłonne, bo polega na dokładnym spisaniu przez transkrybenta wypowiedzi zawartych w nagraniach. Taką treść można opublikować na stronie pod wybranym odcinkiem lub udostępnić jako plik do pobrania. Na początek najważniejszym pytaniem będzie to, kto zajmie się transkrypcją Twojego kanału. Możesz robić to samodzielnie (w tym przypadku musisz uzbroić się w cierpliwość i dysponować wolnym czasem) lub zlecić to osobie, która transkrypcją zajmuje się zawodowo (tu bądź przygotowany na związane z tym wydatki). I chociaż początki mogą być zniechęcające, zapewniamy, że warto.
Dlaczego transkrypcja podcastu jest ważna?
1. Pozycjonowanie
To jedna z najważniejszych kwestii. Możesz prowadzić najlepszy podcast, przekazywać w nim niezwykle wartościowe treści, ale będą one pomijane przez algorytmy, bo internetowe boty po prostu ich… nie widzą! One pragną zapisanej treści, która sprawi, że masz szansę znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania. A to najprostsza droga do tego, by zyskać nowych odbiorców, którzy w poszukiwaniach interesujących zagadnień, trafią właśnie na Ciebie. Wysoka pozycja w wynikach wpłynie także pozytywnie na Twój wizerunek. Nie oszukujmy się – na drugą stronę przeglądarki większość z nas nie zagląda. To, co dobre i profesjonalne, znajduje się na samym początku. Transkrypcja odcinków pozwoli Ci właśnie tam się znaleźć.
2. Szersze grono odbiorców
Tworząc transkrypcję nie tylko docierasz do tych, którzy znajdują Twoje treści w wyszukiwarkach, ale także do osób, które być może wiedziały już o Twoim podcaście, ale nie są fanami słuchania. Zapis nagrań pozwoli Ci trafić do wzrokowców, dla których przyswajanie treści jest przyjemniejsze, gdy mogą je przeczytać. W naszej codzienności pojawia się także wiele sytuacji, w których nie mamy możliwości włączenia dźwięku, np. podczas usypiania dziecka czy jazdy pociągiem, gdy nie zabraliśmy z domu słuchawek. W takich chwilach często sięgamy właśnie po tekst, nie nagranie.
3. Dotarcie do wszystkich, którzy chcą Cię poznać
Transkrypcja to także doskonała możliwość przekazania swoich treści osobom niesłyszącym i niedosłyszącym. Bez możliwości przeczytania, nie mają przecież możliwości, by zapoznać się z Twoją twórczością. W prosty sposób zlikwidujesz barierę, która dla wielu jest nie do przejścia. Przy okazji pokazujesz, że dbasz o wszystkich swoich odbiorców – kolejny plus dla Twojego wizerunku.
4. Łatwiej o cytaty i udostępnienia
Jeśli dasz słuchaczom zapis Twojej wypowiedzi, będzie im łatwiej udostępnić ją np. w mediach społecznościowych. Twórcy podcastów, którzy przekazują wartościowe treści, są także często cytowani w artykułach, a nawet pracach naukowych. Dostęp do zapisu nagrania zwiększy szansę na to, że to właśnie Twoje słowa zostaną zacytowane. Istnieje duża szansa, że takie działania przyciągną do Ciebie kolejnych odbiorców.
Transkrypcja zawsze działa na Twoją korzyść
Nawet jeśli transkrypcja odcinków okaże się monotonnym i mało ciekawym zajęciem, na które będziesz musiał/a poświęcić wiele czasu – warto to zrobić. Jeśli okaże się, że tego czasu Ci nie wystarczy i musisz komuś za to zapłacić – nadal zapewniamy, że warto. Dla siebie, dla swoich odbiorców, dla przyszłych fanów. Publikowanie tekstowego zapisu nagrania jest ukłonem w stronę tych, którzy od słuchania wolą czytanie. Daje szansę na to, żeby każdy zapoznał się z Twoją twórczością. Na dodatek sprawi, że łatwiej będzie Cię znaleźć w tym coraz większym podcastowym świecie. A skoro masz coś światu do przekazania, to chyba warto spróbować, prawda?
Sprawdź również nasz wpis na temat programów do transkrypcji nagrań – https://www.podcasty.net/jak-nagrac-podcast/darmowy-program-do-transkrypcji-nagran-nasze-4-propozycje/