Co to jest podcast artykuł podcasty.net

Słowo podcast z pewnością nie jest dziś nikomu obce. Na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rozwijały się i zdobywały rzesze fanów. Co to jest podcast i jak zacząć nagrywać własny? To wcale nie takie trudne!

Spis treści

Co to jest podkast? Podcast definicja

Nazwa to połączenie dwóch słów.  Pod – zapożyczenie od Apple i ich sprzętu do odtwarzania muzyki –  iPod; oraz cast to skrót od angielskiego słowa broadcast czyli – nadawanie. Podcast to seria internetowych publikacji dźwiękowych, w których podcaster dzieli się swoją wiedzą w określonych dziedzinach, ale nie jest to regułą. Znane są podcasty kryminalne, wywiady w formie podcastów i wiele innych, podobnych form.

Podcast można porównywać do radia, istnieją jednak zasadnicze różnice: podcasty nie są nadawane na żywo, co pozwala autorowi na postprodukcję audycji; z tego wynika druga cecha odróżniająca oba twory – radio można odbierać w momencie nadawania audycji na antenie, podcast odtworzymy w dowolnej chwili. Podcaster sam decyduję o czym będzie mówił i ile czasu będzie trwał dany odcinek. Podcastów można słuchać wszędzie: w samochodzie, na spacerze, podczas wykonywania czynności życia codziennego – wielu fanów tej formy wskazuje to jako ogromną zaletę. Są dostępne 24 godziny, na dobę 7 dni w tygodniu – można je pobrać i słuchać online. Tak wygląda definicja podcastu.

Zobacz najpopularniejsze podcasty >

Nie jest wyolbrzymieniem stwierdzenie, że obecnie istnieje podcast na każdy temat. Zaczynając od kina, książek, a kończąc na ekonomii czy polityce. Przy audycjach możemy śmiać się, wzruszać, a także czegoś nauczyć. Podcastem może być także książka czytana przez lektora.

Gdzie słuchać podcastów?

Skoro wiemy co to jest podcast, pojawia się pytanie o to, gdzie można słuchać podcastów? Można to zrobić zarówno offline jak i online. Wygodniejszy wydaje się sposób odsłuchu online – wystarczy posiadać smartfon, tablet lub komputer z dostępem do internetu. Podcasty są publikowane na platformach takich jak: Spotify, Apple Podcast, Google Podcasts, Pocket Casts czy Podbean. 

Podkast – jak zacząć nagrywać?

Dobra wiadomość jest taka, że podcaster nie musi kończyć żadnych kursów technicznych czy medialnych aby dowiedzieć się co to jest podcast. Każda osoba, która posiada wiedzę, którą chce się podzielić, lub ma oryginalny pomysł na audycję, może zacząć nagrywać podcast. Jak zacząć? Na początek warto zapisać na kartce ogólny koncept: tematyka, kategorie, najważniejsze informacje. Następnie jedna z ważniejszych rzeczy, czyli nazwa. Powinna być chwytliwa i unikatowa. Jeśli nic odpowiedniego nie przychodzi nam do głowy, nie należy się poddawać, wybór nazwy podcastu może zająć trochę czasu. Kolejnym etapem jest wypisanie tytułów odcinków i ich streszczenia. Na początek może to być dla 10 pierwszych odcinków. Później pójdzie już łatwiej.

Czy można nagrywać podcasty za darmo?

Kiedy posiadamy już cały koncept, spisany na kartce, wiemy co to jest podcast i jak go nagrać, przyszedł czas na tworzenie. Tutaj pojawiają się pytania natury technicznej. Jeśli zależy nam na bezkosztowym tworzeniu podcastu, możemy nagrywać telefonem lub posiadanym mikrofonem. Z czasem może się jednak okazać to zbyt mało jakościowym zapleczem i konieczne będą ulepszenia. Bez obaw – mikrofony, gwarantujące przyzwoitą jakość, to nie jest ogromny wydatek. Dużo pomoże też odpowiednia aranżacja przestrzeni, w której będziemy nagrywać. Koce mogą zastąpić maty wygłuszające. Naszym sprzymierzeńcem będzie brak hałasu w otoczeniu. Należy pamiętać, że jakość dźwięku ma ogromne znaczenie przy nagrywaniu podcastów, ponieważ jest to jedyne na czym skupia się słuchacz. Najciekawszy odcinek może zostać zepsuty przez trzaski i huki w słuchawkach odbiorcy. Odpowiednim oprogramowaniem będą darmowe programy do obróbki audio, takie jak: Audacity czy GarageBand.

Na początek najlepiej nagrać kilka fragmentów testowych, a następnie metodą prób i błędów sprawdzić jakie ustawienia sprawdzają się najlepiej. Później przerzucić plik na komputer i zacząć go edytować – usunąć to co psuje dynamikę audycji oraz poprawić jakość dźwięku. Oczywiście nie trzeba kasować każdego „yyy” i innych pauz. W przypadku pomyłek warto powtarzać całe zdania. Dzięki temu łatwiej wyciąć zły fragment i zastąpić go dobrym. W zakresie postprodukcji dźwięku warto wykonać normalizację ścieżki oraz odszumianie.

Ważnym elementem będzie również jingiel, który będzie pełnił funkcję sygnału, otwierającego i zamykającego każdy odcinek. W stworzeniu go może pomóc baza darmowej muzyki. Do dźwięku należy dodać kilka słów powitalnych i tytuł podcastu. Tak oto powstał pierwszy odcinek. Możemy pokazać go światu!

Gdzie umieścić podcast?

Nadszedł ważny moment. Pierwszy odcinek czeka na dysku, gotowy do publikacji. Gdzie “wrzucić” podcast? Opcji jest wiele. Można skorzystać w zasadzie ze wszystkich aplikacji wymienionych do słuchania podcastów. Można je publikować na YouTube, ale znacznie ciekawszym miejscem i na pewno bardziej odpowiednim dla tego typu audycji będą: Soundcloud, Apple Podcast, Podcasty Google, Spotify. Właściwymi aplikacjami są także, Spreaker i Anchor – pod dodaniu tam materiału, serwisy mogą automatycznie opublikować go na pozostałych platformach. Oszczędzi nam to bardzo dużo czasu, który będziemy mogli poświęcić na nagrywanie kolejnych odcinków. Wszystkie są darmowe i bardzo intuicyjne w obsłudze. Nikt nie powinien mieć problemu z obsłużeniem ich.

Większość aplikacji przeznaczonych do słuchania internetowych audycji działa na zasadzie czytnika RSS. Oznacza to, że możemy w wygodny sposób dodawać nowe audycje, zarządzać nimi i udostępniać je na kanałach społecznościowych, zaś odbiorcy dostaną powiadomienie, gdy ukaże się nowy odcinek. Od czego zacząć? Po założeniu konta na wybranej platformie uzupełniamy nazwę, dodajemy ciekawy opis oraz okładkę. Teraz musimy już tylko zadbać o promocję naszej twórczości. Pomoże w tym udostępnienie podcastu na kanałach social media i w odpowiednich grupach internetowych. To dobre miejsca na znalezienie swoich pierwszych słuchaczy.

5/5 - (3 votes)
Kategorie