Zaczynasz swoją przygodę z podcastami? Może nie jest to dla Ciebie nowość, ale chcesz ulepszyć swój przekaz i kupić mikrofon do podcasów, który pozwoli Ci rejestrować audio w świetnej jakości? Popularność podcastów zmusza do ciągłego doskonalenia techniki tak samo jak treści merytorycznych. Na szczęście, aby nagrywać świetnej jakości dźwięk nie potrzeba profesjonalnego studia ani sprzętu. Dobre mikrofony do podcaswóe kupimy już od 100 zł i zapłacimy nie więcej niż 500 zł. 

Spis treści

Podcast definicja – zacznij tutaj, jeżeli w świecie podcastów stawiasz pierwsze kroki.

Mikrofon do podcastów – na co zwrócić uwagę?

Na początek warto poznać rodzaje mikrofonów i sprawdzić, który najlepiej sprawdzi się przy tworzeniu podcastu. Mikrofony dzielą się: 

  • ze względu na zasadę przetwarzania energii: dynamiczne, pojemnościowe
  • ze względu na charakterystykę przestrzenną pracy: kardoidalne, superkardoidalne, wszechkierunkowe, dwukierunkowe

Mikrofon dynamiczny

Jego główną zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne oraz nieskomplikowana budowa. Aby go podłączyć do interfejsu audio czy miksera wystarczy mieć kabel XLR. Charakterystykę ich brzmienia można nazwać ciepłą. 

Mikrofon pojemnościowy

Te mikrofony są bardzo czułe co może być zaletą, ale także wadą – takie mikrofony rejestrują każdy dźwięk, nawet niepożądane szumy. Sprawdzi się idealnie w warunkach studyjnych. Mają bardziej skomplikowaną budowę niż mikrofony dynamiczne. Wymagają źródła zasilania więc nie każdy sprzęt będzie z nimi współpracował – w gnieździe audio będzie potrzebny tzw. zasilanie Phantom.

Mikrofony kardioidalne

To typ mikrofonów jednokierunkowych. Są skonstruowane w ten sposób, że zbierają dźwięk tylko z określonego kierunku. To znaczy, że ten mikrofon zarejestruje źródło, które będzie się znajdowało w kierunku jego działania i jednocześnie odizoluje go od całego otoczenia, które będzie nagrane wyraźnie ciszej. Mikrofony kardioidalne są bardzo przydatne w głośnym otoczeniu, ponieważ posiadają niską podatność na sprzężenia zwrotne.

Mikrofony superkardoidalne 

Mikrofony superkardioidalne działają według podobnych zasad co opisane wyżej mikrofony kardioidalne, lecz z dużo większą czułością. Ten mikron dobrze zarejestruje źródło dźwięku, które znajduje się w odległości, z którą mikrofon kardioidalny mógłby sobie nie poradzić. Dokładny zasięg i parametry tego sprzętu zależą oczywiście od jakości wykonania i klasy produktu. Są bardzo często stosowane podczas występów estradowych.

Mikrofony dwukierunkowe

Zbierają dźwięk równie dobrze z dwóch przeciwnych kierunków, często nazywanych przodem i tyłem mikrofonu. Izolują dźwięki po bokach. Przeznaczona są głównie dla wywiadów i pracy w studiu. Mikrofonami z taką charakterystyką możemy nagrywać wywiady siedząc naprzeciwko siebie.

Mikrofony wszechkierunkowe

Jak sama nazwa wskazuje – mikrofony wszechkierunkowe zbierają dźwięki z całego otoczenia. Taka charakterystyka sprawdza się do rejestracji różnego rodzaju koncertów lub wydarzeń.

A więc jaki mikrofon do podcastów wybrać?

 Novox nc-1

Jeśli to nasz pierwszy mikrofon albo nasz budżet jest ograniczony, najlepszym zakupem będzie właśnie ten model. Jest to bardzo popularny produkt wśród początkujących podcasterów, w przystępnej cenie. Mikrofon jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczy podpiąć go do naszego laptopa, telefonu czy rejestratora. Są trzy wersje mikrofonu: silver, black i game. Ta pierwsza to najtańsza wersja, która w zestawie posiada (oprócz mikrofonu), uchwyt i kabel USB. Stojak i gąbkę na mikrofon można dokupić osobno za około 30 złotych każde. Wersja game znacząco różni się ceną i posiada statyw. Podsumowując nie jest to idealny mikrofon, ale w sam raz dla początkującego podcastera.

Blue Snowball Ice

Jest to  jeden z tańszych mikrofonów z tej stawki, ale nie odstaje od tych z wyższej półki. Łatwy do zamontowania, przykuwa oko niebanalnym wyglądem. Zasilany jest niestandardową kapsułą kondensatora kardioidalnego, przez co zapewnia krystaliczną czystość dźwięku. Mikrofon jest bardzo czuły, przez co złapanie wszelkie niedociągnięcia w pomieszczeniu (pogłosy, hałasy i inne zanieczyszczenia). Można sobie z tym poradzić poprzez przystosowanie pomieszczenia, w którym będziemy nagrywać.

Audio-Technica AT2020

Ten mikrofon to jeden z najpopularniejszych budżetowych mikrofonów pojemnościowych na świecie. Świetnie sprawdzi się w warunkach studyjnych. Bardzo dobrze oddaje ciepło ludzkiego głosu. Przy bardzo niskim wewnętrznym poziomie szumów doskonale nadaje się do obecnego cyfrowego sprzętu rejestrującego. Kardioidalna charakterystyka kierunkowa zmniejsza niepożądane przechwytywanie dźwięków z boków i z tyłu, a skupia się tylko na dźwięku z przodu. Posiada gwintowany uchwyt do statywu, który pozwala na precyzyjne zamocowanie mikrofonu. Jego wytrzymała konstrukcja sprawia, że jest trwały i z pewnością posłuży nam przez długie lata.

Zoom H1

Zamiast mikrofonu możemy również użyć rejestratora cyfrowego, takiego jak Zoom H1. Posiada on dwa wbudowane mikrofony w układzie XY. Technika ta polega na umieszczeniu bardzo blisko siebie (membrana nad membraną) dwóch identycznych mikrofonów kierunkowych, najczęściej nerkowych. Dzięki temu mikrofony odbierają źródła dźwięku z różnym natężeniem. W efekcie końcowym źródło będzie słychać z odpowiedniego miejsca. Na pewno plusem używania rekordera jest fakt, że nie potrzeba komputera, aby nagrać cokolwiek. Istnieje jednak możliwość podpięcia go do laptopa i wtedy posłuży nam jako mikrofon. W rekorderze znajdziemy takie funkcje jak Stereo Bounce do nakładania dźwięku na istniejące nagranie, a także automatyczne nagrywanie, nagrywanie wstępne, programowanie czasu nagrywania.

5/5 - (2 votes)
Kategorie