Jaki sprzęt do nagrania podcastu wybrać?

Chcesz kupić sprzęt do nagrania podcastu? Myślisz o spróbowaniu swoich sił w podcaście, ale nie wiesz co jest Ci potrzebne do nagrywania? Nie wiesz co kupić jako pierwsze, a z czym możesz poczekać? Jak skompletować swój zestaw do nagrywania? To łatwiejsze niż Ci się wydaje!

Spis treści

Bez zakupów, czyli podcast za darmo

Istnieje możliwość darmowego nagrywania, jeśli na początku nie chcesz wykosztowywać się na sprzęcie. Możesz wykorzystać swój telefon. Jakość może nie być tak dobra, jak przy profesjonalnym sprzęcie, ale wystarczająca na początek. Telefon można położyć na czymś miękkim i po prostu mówić do niego. Musisz jednak uważać na różnego rodzaju szumy i trzaski ponieważ wszystko to zostanie wychwycone przez mikrofon w telefonie. Innym sposobem jest podłączenie słuchawek kablowych do telefonu. Ważne, aby mikrofon mieć zawsze przed sobą. Jeśli wisi on swobodnie, istnieje ryzyko, że będzie ocierał się o nasze ubranie, co będzie skutkować niepożądanymi szumami.

W ten sposób możemy bezkosztowo postawić pierwsze kroki w świecie podcastu. Przy nagrywaniu takim zestawem niezwykle ważne będzie otoczenie – zadbaj aby wokół było cicho i spokojnie. Skup się na dźwiękach, których na co dzień możesz nie zauważać – szumie wiatru, buczeniu klimatyzacji czy ulicznemu zgiełkowi. Mikrofon bezwzględnie je wychwyci. Kompletując sprzęt do nagrania podcastu warto zacząć od…

Jaki mikrofon wybrać do nagrywania podcastu?

Jeśli zależy nam na lepszej jakości i podchodzimy do sprawy podcastu bardziej profesjonalnie, niezbędny będzie zakup mikrofonu. Nie martw się – sprzęt dobrej jakości wcale nie musi nadwyrężyć naszego budżetu. Odpowiedni mikrofon do podcastingu znajdziemy w sklepach za cenę maksymalną około 200 zł. Oto lista kilku, które idealnie sprawdzą się do nagrywania podcastów:

  1. Behringer XM8500 –  jest to jedna z tańszych opcji. Jednak jakością mikrofon dorównuję droższym zamiennikom. Jedynym minusem jest fakt, że posiada tylko złącze XLR, więc niezbędny będzie zakup rejestratora lub przejściówki mini jack.
  1. Samson Q2u – zaletą tego mikrofonu są dwa złącza: XLR oraz USB. Oznacza to, że można go podłączyć bezpośrednio do komputera lub innego urządzenia. Dzięki jego charakterystyce, hałas tła oraz echo zostaje mocno zminimalizowane. Kolejną zaletą jest „zero-latency” (brak opóźnienia), oznacza to, że możemy w czasie rzeczywistym odsłuchiwać to co aktualnie nagrywamy. Głośność odsłuchu możemy regulować wbudowanymi przyciskami.
  1.  t.bone MB88u – jest dostępny jako sam mikrofon oraz w pakiecie ze statywem. Sam możesz zdecydować, która opcja odpowiada Ci bardziej. Ten mikrofon również ma złącze XLR jak i USB. Jest to mikrofon bardzo dobrej jakości, który z pewnością posłuży Ci przez wiele lat.

Czego jeszcze potrzebujemy – sprzęt do nagrania podcastu?

Gąbka do mikrofonu

Tłumi niepożądane dźwięki (głównie tzw. spółgłoski wybuchowe) oraz chroni przed gromadzeniem się śliny na mikrofonie. Gąbka zwykle kosztuje ok. 10 zł. Istotną rzeczą przy zakupie jest to by dopasować rozmiar gąbki do średnicy i wysokości naszego mikrofonu.

Rejestrator

Jego głównym zadaniem jest nagranie dźwięku. Możesz zacząć nagrywanie podcastów od zakupu samego rejestratora bez mikrofonu, ale będziesz musiał zadbać o bardzo dobre wyciszenie pomieszczenia. Rejestrator to zamiennik gdy nie chcemy nagrywać dźwięku na telefon czy laptop., jednak Nie posiada żadnych wentylatorów, więc nie musimy się obawiać o niepożądane szumy. Jednym z ciekawszych wyborów na początek TASCAM DR-40. Posiada 2 wbudowane mikrofony pojemnościowe oraz może nagrywać jednocześnie 4 ścieżki dźwiękowe. Ma 2 złącza XLR/TRS do których możemy podłączyć zewnętrzne urządzenia, takie jak na przykład mikrofon. Mamy w nim wszystko to, czego podcaster potrzebuje do nagrania odcinka samemu oraz w 2-3 osoby. Dźwięk rejestrowany jest do 96kHz/24-bit w formacie WAV lub MP3. Obsługuje karty SD/SDHC do 32GB.

Kabel XLR

Kupując mikrofon t.bone MB88u lub Samson Q2u, o których poczytasz wyżej, dostajemy w pakiecie kabel USB do podłączenia go do komputera. Natomiast jeśli nagrywamy materiał na rejestrator, będziemy potrzebowali kabli mikrofonowych. Złącza w tych kablach nazywane są XLR. Ważne byś dobrał kable o odpowiedniej dla siebie długości. Najlepiej sprawdzą się te od 1 – 1,5 m. Nie kupuj najtańszych kabli za kilkanaście złotych. Cena 30-40 zł za kabel to produkt wysokiej jakości.

Słuchawki

Warto zainwestować w profesjonalne, studyjne słuchawki, które nie tylko będą wygodne podczas nagrywania i późniejszej edycji, ale także dobrze będą odtwarzać wszystkie dźwięki. Dzięki temu będziemy mogli wychwycić niepożądane szumy, “połknięte” głoski i językowe pomyłki.

Programy

Programy do nagrywania dźwięku – najlepszym darmowym programem do nagrywania dźwięku jest Audacity. Posiada wiele możliwości oraz jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Inne darmowe programy warte uwagi to Traverso i Leapic Audio Editor. System operacyjny Microsoft Windows również posiada wbudowaną aplikację do nagrywania dźwięku – Rejestrator głosu.

Praktyczne wskazówki

Przy nagrywaniu podcastów należy wziąć pod uwagę również miejsce. Pomieszczenie powinno być jak najlepiej wygłuszone – pomogą w tym profesjonalne maty wygłuszające lub koce. Jeśli nagrywamy odcinek w miejscu publicznym( np. wywiad w kawiarni) sam rejestrator i jeden mikrofon mogą nie wystarczyć. Dzielenie mikrofonu z rozmówcą może spowodować niepotrzebne zamieszanie i niepożądane dźwięki W takim przypadku najlepiej zakupić dodatkowy mikrofon, najlepiej taki sam jak ten, który już posiadamy. Do tego dodatkowy kabel XLR i obydwa podłączyć do rejestratora  wtedy uzyskamy optymalną jakość dźwięku.

Rozpoczęcie nagrywania podcastu to wcale nie jest duże wyzwanie sprzętowe. Zabawę można zacząć od zainwestowania kilkudziesięciu złotych na mikrofon do telefonu komórkowego. Gdy bardziej się wkręcimy, można zainwestować w lepszy sprzęt. Najważniejsze w całym procesie są pomysł oraz determinacja i regularność. Sprzęt ma tylko nie przeszkadzać w odbiorze naszym słuchaczom.

5/5 - (2 votes)
Kategorie