Jakie są najpopularniejsze podcasty w 2020 roku

Początek nowego roku to często czas podsumowań. 2020 nie był najlepszy dla wielu z nas. Znaczną część czasu spędziliśmy w zaciszu własnych domów, a towarzystwa dotrzymywali nam bohaterowie książek, filmów czy podcastów. Jedna z największych platform streamingowych – Spotify, zajęła się podsumowaniem 2020 roku. Tak oto powstała lista “Najpopularniejsze podcasty w 2020 roku”.

Platforma Spotify to miejsce do słuchania muzyki oraz podcastów na zasadzie freemium. Co to oznacza? Dostęp jest za darmo, lecz aby korzystać z bardziej zaawansowanej wersji, trzeba wykupić wersję płatną. Spotify jest dostępne w 89 krajach. Z usług platformy korzysta aż 320 mln osób na całym świecie. Co roku Spotify tworzy podsumowanie ubiegłych 365 dni; spersonalizowane dla użytkowników premium oraz ogólne – z listą najpopularniejszych artystów, piosenek, albumów oraz podcastów.

Najpopularniejsze podcasty na Spotify w 2020 roku w Polsce:

W 2020 roku podcast awansował o jedną pozycję i uplasował się na pierwszym miejscu. Jest to podcast kryminalny, prowadzony przez Marcina Myszkę. Powstał w 2018 roku. Marcin jest twórcą internetowym, zajmującym się tematyką kryminalną oraz zagadkowymi sprawami. Poza Kryminatorium można kojarzyć go z kanałem na YouTube o nazwie Niediegetyczne, innym podcastem o tytule “Sylwetka mordercy” czy występami w radiu RMF FM oraz stacji CBS Reality.

W każdym z 130 odcinków Kryminatorium omawiana jest sprawakryminalna, która wydarzyła się naprawdę. Są to historie aktualne, ale również te zapomniane – sprzed wielu lat. Podcast stale się zmienia i ewoluuje. Ostatnie odcinki przybierają formę słuchowiska z efektami dźwiękowymi oraz wstawkami aktorskimi dla pobudzenia wyobraźni słuchacza.

Joanna Okuniewska to autorka podcastów: “Tu Okuniewska” oraz “Ja i moje przyjaciółki idiotki” – oba uplasowały się w TOP 5 zestawienia najpopularniejsze podcasty 2020. “Ja i moje przyjaciółki idiotki”powstał w lutym 2019 roku. Bardzo szybko zyskał rzesze fanó. Odcinki opowiadają o skomplikowanych relacjach i problemach w bardzo łatwy i zabawny sposób. 14 października 2020 roku na rynku pojawiła się książka Joanny Okuniewskiej. To kontynuacja tematyki relacji międzyludzkich, która pojawia się w podcaście.

W 2019 roku zajmowali pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Podcast powstał w 2018 roku, jest prowadzony przez Kubę Chuptysia i Bartka Sitka, znanych z kanałów GargamelVlog i Generator Frajdy. To luźne odcinki, w których poruszane są różne tematy. Słowo “skrypt” czy “plan” jest tu obce. Nie istnieje kategoria do której można przypisać program. Słuchacz może zajrzeć za kulisy projektów, realizowanych przezpodcasterów oraz poznać ich przemyślenia i opinie.

Pierwszy podcast Joanny Okuniewskiej. Nagrany po przeprowadzce na Islandię w 2018 roku. Autorka opowiada w nim o osobistych przeżyciach – dobrych i złych. O nowych początkach i swoich przemyśleniach. W jednym z wywiadów Okuniewska przyznała się, że podczas nagrywania podcastu zmagała się z depresją i “mówienie do ludzi” pomagało jej. Podcast ma formę pamiętnika oraz jest traktowany jako narzędzie terapeutyczne. Nie jest to jednak zbiór samych “ciężkich” opowiadań, Okuniewska przytacza także wiele wesołych i zabawnych historii z jej życia. Jak się okazało, podcast okazał się wielkim sukcesem, ponieważ był autentyczny, poruszał tematy i problemy z którymi zmaga się wiele osób w dzisiejszym czasie.

Na miejscu piątym uplasował się debiutancki podcast edukacyjny, prowadzony przez Szymona Marciniaka. Szymon to absolwent filologii angielskiej na UMK z 9-letnim doświadczeniem w nauczaniu dorosłych. Podcaster w serii krótkich odcinków uczy języka angielskiego od podstaw. Podczas cotygodniowej “lekcji” można nauczyć się języka obcego powtarzając zdania i wyrażenia. Podcastowe lekcje nastawione są na rozbudowę bazy słownictwa oraz doskonalenie umiejętności rozmowy. W podcaście wyjaśnia się wszystko po polsku, a wymowa jest taka jak na Wyspach Brytyjskich, czyli idealna.

Spotify stworzyło również ranking najpopularniejszych podcastów w skali globalnej. Oto najpopularniejsze podcasty zagraniczne w 2020 roku:

The Joe Rogan Experience

Podcast prowadzony przez amerykańskiego prezentera i komika Joe Rogana od 2009 roku. W swoim programie autor porusza różne tematy. Omawia je z zaproszonym gościem. A wśród nich znależli sięmiędzy innymi: Kanye West, Miley Cyrus, Robert Downey Jr., Mel Gibson, Mike Tyson czy Elon Musk.

TED Talks Daily

Znane praktycznie na całym świecie konferencje TED, to krótkie prezentacje z przeróżnych dziedzin. Nazwa wzięła się od technologii, rozrywki i designu (Technology, Entertainment, Design, czyli TED), ale obecnie obejmuje dużo szerszy zakres tematyczny– od nauki i biznesu po kwestie globalne. Konferencje odbywają się w ponad 100 językach.

The Daily

To codzienny podcast informacyjny amerykańskiej gazety The New York Times. Odcinki prowadzi dziennikarz polityczny Michael Barbaro i są one oparte na wiadomościach podawanych w dzienniku The Times oraz wywiadach dziennikarzy z New York Times.

Call Her Daddy

Jeden z najpopularniejszych podcastów za oceanem. Założony w 2018 roku, od 12 tysięcy pobrań do 2 milionów w zaledwie dwa miesiące. Alexandra Cooperdzieli się radami dotyczącymi związków, seksu i relacji damsko-męskich.

The Michelle Obama Podcast

Jeden z nowszych podcastów – powstał w 2020 roku. Prowadzony przez byłą Pierwszą Damę Stanów Zjednoczonych Michelle Obama. To szczere i głębokie rozmowy z rodziną, przyjaciółmi oraz znajomymi na aktualne tematy i problemy.

Czy Waszym zdaniem brakuje tu jakiejś pozycji? Może jakieś inne wydanie zasłużyło na swoje miejsce w zestawieniu najpopularniejsze podcasty 2020? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii!

5/5 - (2 votes)
Kategorie