program do nagrywania podcastów

Jeśli planujesz nagrywanie własnego podcastu, wybrałeś już tematykę i sposób, w jaki będziesz go realizował, to możesz skupić się na technicznej części. Wybór programu do realizacji materiałów dźwiękowych jest niezwykle istotny – jeśli chcesz zaistnieć w podcastowym świecie, musisz postawić nie tylko na treść, ale także na jakość jej nagrania.

Spis treści

Nagrywanie podcastu – jak wybrać odpowiedni program

Nie ma niestety jednego idealnego oprogramowania dla każdego początkującego podcastera. Na szczęście wybór jest ogromny, a my nadchodzimy z propozycjami, na których możesz bazować przy wyborze najlepszej aplikacji. Polecimy tu coś zarówno dla profesjonalistów, jak i dla tych, którzy profesjonalistami dopiero planują zostać.

Bezpłatne programy do nagrywania podcastów

Audacity

Jeden z najpopularniejszych i najczęściej polecanych programów do obróbki materiałów dźwiękowych. Nie bez powodu. Pozwala na nagrywanie zarówno przy użyciu mikrofonu, jak i bez niego. Daje możliwość edytowania istniejących już plików, w wielu różnych formatach. Zapewnia bardzo dobrą jakość i szybkie kopiowanie, wycinanie, wklejanie czy usuwanie wybranych fragmentów. Pozwala na dodawanie efektów dźwiękowych, dzięki którym odcinki twojego podcastu będą przyjemniejsze w odbiorze. Audacity jest doskonałą opcją dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nagrywaniem i edytowaniem dźwięków. Jest bardzo intuicyjny i pozwala na szybkie wprowadzanie podstawowych zmian w plikach.

Free Audio Editor

Oferuje funkcje podobne do poprzednika. Użytkownicy doceniają możliwość ręcznego ustawienia pożądanej jakości, a także duży wybór dostępnych efektów dźwiękowych. Program zapewnia także m.in. zamianę plików tekstowych na mowę, pobieranie z YouTube czy możliwość dostosowania interfejsu przez użytkownika. W przeciwieństwie do Audacity nie posiada możliwości edycji wielościeżkowej.

Zoom

Nagrywanie podcastów to oczywiście nie tylko zapis i edycja jednego głosu, ale także bardzo często rozmów z gośćmi, którzy nie siedzą akurat obok nas. W tym przypadku sprawdzi się np. program Zoom, dzięki któremu w łatwy sposób można zapisać dźwięk ze spotkania, który później wykorzystamy w odcinku. Dużym plusem jest to, że każdego z uczestników rozmowy możemy nagrać w osobnym pliku audio.

Płatne programy do nagrywania podcastów

Hindenburg

To propozycja głównie dla tych, którzy mają już jakieś doświadczenie w nagrywaniu podcastów. Zapewnia nagrywanie na wielu ścieżkach jednocześnie i dowolne przełączanie się między nimi. Program od razu ustawia odpowiedni poziom dla dźwięku, który importujemy. Pozwala także na redukcję szumów pojawiających się w trakcie nagrywania. Poza wieloma efektami, takimi jak np. pogłos, echo czy opóźnienie, Hindenburg oferuje także funkcję Voice Profiler, umożliwiającą automatyczne ustawienie idealnego głosu. W przypadku potrzeby rejestrowania rozmowy, możliwe jest połączenie programu z darmową aplikacją Skype – nagranie będzie realizowane w kolejnej ścieżce.

Adobe Audition

Producenci programu w jego funkcjach wymieniają nagrywanie audycji internetowych. Nie bez powodu, bo to program faktycznie dobrze do tego dostosowany. Zawiera bazę kilkunastu tysięcy efektów dźwiękowych, z czego część dostępna jest bezpłatnie. Możliwe jest oczywiście kontrolowanie parametrów dźwięku, usuwanie szumów czy nagrywanie wielu głosów jednocześnie.

Nagrywanie podcastów – program dopasowany do twoich potrzeb

Wybór jest bardzo szeroki, w zależności od tego, jaki program będzie dla ciebie najlepszy. Na początek musisz zdecydować, czy w niego zainwestujesz, czy zależy ci na czymś, z czego skorzystasz bezpłatnie. Każda z opcji oferuje inne funkcje, dlatego duży wpływ na twój wybór będzie miało twoje doświadczenie w montowaniu nagrań dźwiękowych. Jeśli go nie masz, to na początku dobrze jest wybrać program w darmowej wersji, żeby zobaczyć, czym właściwie jest edycja dźwięku. Płatna aplikacja do nagrywania podcastów ma sens wtedy, kiedy masz pewność, że dostępne funkcje faktycznie przydadzą ci się podczas składania kolejnych odcinków. 

Jesteśmy przekonani, że niezależnie od wyboru programu, szybko stwierdzisz, że tworzenie podcastów jest niezwykle przyjemnym i satysfakcjonującym zajęciem.

5/5 - (2 votes)
Kategorie