jak zrobić podcast

Przesłuchałeś już setki podcastowych odcinków i przy każdym kolejnym zastanawiasz się, czy też możesz tworzyć takie treści? Pewnie, że możesz! W sieci jest jeszcze wiele miejsca dla osób, które chciałyby coś przekazać światu. Podpowiemy ci, o czym pamiętać, jeśli chcesz samodzielnie tworzyć podcast.

Spis treści

Jak zrobić podcast?

Przede wszystkim zrób go po swojemu. Pamiętaj, że ty jesteś twórcą i to ciebie będą słuchali przyszli odbiorcy. Niech zobaczą cię takiego, jaki jesteś. Zadbaj o to, żeby twoje treści były szczere, zgodne z twoimi przekonaniami i interesujące nie tylko dla słuchaczy, ale przede wszystkim dla ciebie.

Podcast – jak zacząć?

Na początek kluczowe będzie oczywiście wybranie tematu. Pamiętaj, żeby tworzyć treści zgodne z tym, co cię inspiruje, pasjonuje, albo denerwuje na tyle, że dasz radę stworzyć o tym kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset odcinków. Twórca zyskuje na popularności, kiedy jest „jakiś”. Wyróżnienie się na tle osób, które podcasty tworzą od dłuższego czasu, może być dużym wyzwaniem, dlatego poszukaj czegoś, z czego możesz zasłynąć. I na czym się znasz – odbiorcy z łatwością wyczują, jeśli treści będą nieszczere lub naciągane. Pasja na pewno przyciągnie słuchaczy, a tobie nie zabraknie motywacji do dalszego tworzenia.

Jak nagrać podcast?

Pamiętaj o tym, że w dzisiejszych czasach jakość jest absolutną koniecznością. Przy tak dużym dostępie do profesjonalnie przygotowanych treści, nikt nie będzie zainteresowany słuchaniem kiepsko nagranego, niedbale zmontowanego podcastu. Warto na początek pożyczyć lub zainwestować w lepszy sprzęt, który pozwoli na stworzenie dobrze brzmiącego materiału. Poza nagraniem ważny będzie także montaż. Wybór programów jest spory, więc poszukaj takiego, który będzie dla ciebie najbardziej intuicyjny i najprzyjemniejszy w obsłudze. W sieci na pewno znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z obróbką materiału dźwiękowego.

Znajdź to, co wyróżni twój podcast

Być może tematyka, którą chcesz się zająć, była już wcześniej poruszana i to blokuje cię przed rozpoczęciem działalności. Jeśli tak, to pomyśl sobie, że np. podcastów kryminalnych też jest sporo, a jednak każdy z twórców znalazł swoich słuchaczy. Bo każdy z nich robi swój podcast inaczej. Może twoja produkcja będzie wyjątkowa, bo co tydzień pojawi się w niej gość? Albo zagadki, których rozwiązania będziesz podawał w kolejnych odcinkach? Możliwości jest wiele, ważne, by trzymać się tego, czym przyciągnie się odbiorców.

Stwórz spójne treści

Jeśli raz będziesz mówił o gwiazdach amerykańskiego footballu, a później o metodach robienia domowych przetworów, to będzie ci trudno znaleźć wiernych fanów. Czasami chciałoby się powiedzieć o wszystkim, ale nie tędy droga. Oczywiście z biegiem czasu i rozwoju twojej marki możesz tworzyć nowe, odmienne treści, albo już na początku stworzyć więcej niż jeden tytuł, ale pamiętaj, że co za dużo, to niezdrowo. Wymyśl nazwę, która będzie teraz twoją wizytówką i pod którą chcesz być rozpoznawalny. Stwórz czołówkę, która pojawi się w każdym odcinku. Spraw, żeby twój odbiorca, słuchając kolejnego nagrania, wiedział, że to ty je stworzyłeś i żeby do pewnych stałych elementów mógł się przyzwyczaić.

Poszukaj swoich słuchaczy

Moglibyśmy napisać, żebyś o pierwsze opinie poprosił swoją rodzinę i znajomych, ale to może być słaby pomysł – bywają nieobiektywni. Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć przyszłych odbiorców swoich treści, to poszukaj osób o podobnych zainteresowaniach. Robisz podcast o grach komputerowych? W mediach społecznościowych znajdziesz wiele grup, na których gromadzą się ich fani. To samo dotyczy zwierząt, piłki nożnej, zakupów i pewnie, gdyby dobrze poszukać, to miłośników długiego wylegiwania się na kanapie również. Ci ludzie mogą być twoimi przyszłymi słuchaczami, musisz tylko się im pokazać. Na pewno warto udostępnić na takiej grupie swoje nagranie i tam zrobić sobie pierwszą reklamę.

I na początek to wszystko. Wiesz już, jak zrobić podcast i od czego zacząć. Wybierz jeszcze miejsce, w którym opublikujesz swoje treści (kanał na YouTube, a może własna strona?) i zacznij swoją podcastową przygodę. Jesteśmy pewni, że jeśli włożysz w to trochę pracy i dużą dawkę swojej pasji, powstanie coś, na co zdecydowanie warto będzie zwrócić uwagę. 

5/5 - (2 votes)
Kategorie