Zaczynasz zapoznawać się z podcastami? Świetna decyzja! Wybór treści jest coraz większy i bardzo zróżnicowany, dlatego na pewno bez problemu wybierzesz coś dla siebie. My podpowiemy gdzie łatwo znaleźć polecane podcasty.
Spis treści
Najlepsze aplikacje do słuchania podcastów
Podcast Spotify
Jeśli wydawało ci się, że na Spotify znajdziesz tylko muzykę, to nic bardziej mylnego. Pewnie trudnym zadaniem byłoby policzenie wszystkich dostępnych tam podcastów, bo w samym 2021 roku pojawiło się prawie 1,5 miliona nowych tytułów. Jeśli obawiasz się, że nie odnajdziesz się w tak ogromnej bibliotece, to uspokajamy. Spotify udostępniło listę najpopularniejszych polskich podcastów, dzieląc je na kilka kategorii: komediowe, sportowe, kryminalne, społeczno-kulturalne, newsowe, a nawet podcasty słuchane przez Generację Z, przez Millenialsów albo osoby +40. W każdej kategorii pojawiło się 10 najczęściej słuchanych tytułów. To dobra opcja, żeby znaleźć coś dla siebie. A później można tworzyć własne listy odtwarzania, udostępniać je znajomym oraz wracać do miejsca, w którym zakończono odtwarzanie ostatnim razem. Aplikacja podpowiada także które treści mogą nas zainteresować, kierując się poprzednimi wyborami lub statystykami z całej Polski. W tej aplikacji na pewno łatwo będzie znaleźć to, co trafi w nasz gust.
Podcast YouTube
Na YouTube znajdziemy wiele bardziej i mniej popularnych podcastów. Obok znanych już większości, przywoływanych w rankingach tytułów, takich jak m.in. Kryminatorium, Tu Okuniewska czy Piąte: Nie zabijaj, znajdziemy też kanały twórców, którzy swoją przygodę z nagrywaniem podcastów dopiero zaczynają. Aplikacja umożliwia oczywiście subskrypcję ulubionych treści i tworzenie własnych list odtwarzania. Płatna wersja zapewnia podobne udogodnienia, co Spotify: odtwarzanie w tle i przy zablokowanym ekranie, słuchanie offline czy brak reklam.
Podcast Google
Aplikacja Google Podcasts nie zyskała popularności na początku swojego istnienia w 2018 roku, ale z biegiem czasu, udoskonalona o przydatne dla użytkownika funkcje, dołączyła do grona najlepszych aplikacji. Znajdziemy tam podcasty polecane specjalnie dla nas oraz zbiór tych najchętniej słuchanych. Możliwe jest proste wyszukiwanie w kategoriach: humor, sport i rekreacja, wiadomości i polityka, edukacja, technologia i biznes. Podobnie jak w przypadku poprzedników, możemy tu subskrybować i tworzyć własne listy odtwarzania. Aplikacja mobilna pozwala na automatyczne wyciszenie odtwarzacza, zmianę prędkości odtwarzania czy automatyczne pomijanie ciszy. Planowane zatrzymanie odtwarzania będzie idealną opcją dla tych, którym zdarza się zasypiać podczas słuchania kolejnych odcinków.
Podcast TOK FM
To dobra opcja dla tych, których interesują przede wszystkim podcasty radiowe. Aplikacja TOK FM pozwala nam zarówno na słuchanie radia na żywo, jak i na odnalezienie archiwalnych audycji dostępnych w formie podcastów. Jest tu bogata baza różnorodnych treści – kulturalnych, informacyjnych, społecznych – w sumie 15 kategorii, w których znajdziemy to, co najbardziej nam odpowiada. TOK FM przygotował poradnik dla tych, którzy nie wiedzą od czego rozpocząć słuchanie podcastów, a także listę najczęściej odtwarzanych audycji. W płatnej wersji możliwe jest słuchanie bez reklam oraz zapisanie nagrania w urządzeniu, by później odsłuchać go bez dostępu do sieci.
Newonce podcast
Kolejna aplikacja dla podcastów radiowych. Tu usłyszymy np. rozmowy Wojewódzkiego i Kędzierskiego czy autorską audycję Roberta Makłowicza. Płatna subskrypcja pozwala na dostęp do treści stworzonych przez wiele znanych (zdecydowanie nie tylko z radia) osób. Jeśli newonce.radio na co dzień wybrzmiewa z twojego odtwarzacza, to korzystanie z ich aplikacji do podcastów będzie idealną opcją by nadrobić przegapioną audycję.
BBC podcast
Na koniec coś dla tych, którzy stawiają na zagraniczne produkcje, albo chcą doskonalić swoje umiejętności językowe. BBC Sounds to aplikacja umożliwiająca odtwarzanie na żywo stacji radiowych należących do brytyjskiej grupy BBC. Daje także dostęp do przygotowanych przez nią podcastów. Historia, nauka, sport, kryminały czy komedie – to niektóre z wielu oferowanych kategorii. Aplikacja podpowie co może zainteresować użytkownika na podstawie jego wcześniejszych wyborów i zaproponuje najpopularniejsze audycje. Słuchanie podcastów ułatwi na pewno zaawansowane filtrowanie treści w wyszukiwarce oraz możliwość odtwarzania audycji od momentu, w którym została wcześniej przerwana.
Niezależnie od tego, na którą aplikację się zdecydujesz, zdobędziesz dostęp do pokaźnej biblioteki podcastów. W zależności od tego, które funkcje będą dla ciebie najwygodniejsze i które treści najlepiej do ciebie trafiają, wybierzesz aplikację dopasowaną do twoich potrzeb. A jeśli nie możesz się zdecydować, możesz używać kilku. Przecież im więcej podcastów, tym lepiej!