hosting podcastów

Pierwsze odcinki Twojego podcastu czekają już na to, by usłyszał je świat? A może czujesz, że już niedaleko Ci do tytułu profesjonalisty? Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś, musisz podjąć jedną niezwykle ważną decyzję – którą platformę do hostingu wybrać. 

Spis treści

Hosting podcastów – co to właściwie jest? 

Dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w podcastowym świecie, spieszymy z odpowiedzią. Hosting to usługa udostępnienia przestrzeni na serwerze. To właśnie w niej przechowywane będą Twoje podcasty, które następnie bez problemu udostępnisz światu. Skorzystanie z usługi hostingowej da Ci także wiele przydatnych możliwości, jak np. raporty i statystyki oraz różnego rodzaju narzędzia marketingowe, dzięki którym dotarcie do większej ilości odbiorców stanie się celem możliwym do osiągnięcia. 

Wybieram platformę… i co dalej? 

Najpierw umieszczasz odcinek swojego podcastu na wybranej platformie hostingowej. Podajesz najważniejsze informacje, takie jak tytuł odcinka i krótki opis, który zachęci do jego odsłuchania. Na serwisie wygenerowany zostanie link kanału RSS. To właśnie ten link będziesz mógł/mogła zarejestrować na platformach, takich jak np. Spotify czy Google Podcast. To świetne rozwiązanie także wtedy, kiedy masz własną stronę internetową. Pliki są na niej widoczne, ale przechowywane są w innym miejscu. Nie zabierają przestrzeni i są dodatkowo zabezpieczone. Przekonany? No to czas wybrać platformę hostingową! 

Najlepsze platformy hostingowe do podcastów

1. Buzzsprout

Intuicyjna platforma, która posiada wszystko, co najważniejsze. Dzięki dostarczanej wtyczce WordPress Twoje odcinki w prosty sposób pojawią się na Twojej stronie internetowej. Równie łatwo skonfigurujesz automatyczne publikowanie ich w aplikacjach (Apple Podcast, Spotify itd.). Koszt? Buzzsprout oferuje bezpłatny 90–dniowy hosting dwóch godzin nagrania audio na każdy miesiąc. Oferty płatne zaczynają się od 12 dolarów miesięcznie i gwarantują nieograniczone przechowywanie, dowolną liczbę członków zespołu i zaawansowane statystyki. 

2. Transistor

Jeśli zależy Ci na dokładnych informacjach o ilości odsłuchań, pobrań czy aplikacjach, w których najchętniej odtwarzane są Twoje odcinki, warto zdecydować się na platformę Transistor. Nie ma ona niestety darmowego pakietu, ale masz możliwość testowania jej bezpłatnie przez 14 dni. To świetna opcja, żeby sprawdzić, czy się polubicie. Dodatkowo na jednym koncie możesz stworzyć tyle podcastów, ile tylko zechcesz. 

3. Captivate

Kolejna platforma to miejsce dla tych, którym zależy na zdecydowanym zwiększeniu liczby odbiorców. Gwarantuje m.in. możliwość pracy nieograniczonej ilości współtwórców, integrację z witryną WordPress, statystyki i analizy czy połączenie z aplikacjami do odtwarzania podcastów. Pozwala na darmowe użytkowanie przez 7 dni. Kolejne plany różnią się ilością możliwych pobrań odcinków. 

4. Castos

Nieograniczona pamięć trwała oraz przepustowość, dzięki której nic nie powstrzyma Cię przed stworzeniem kolejnych podcastów. Nic, poza Twoją wyobraźnią. A kiedy już stworzysz wspaniałe rzeczy, Castos będzie idealnym miejscem do ich przechowywania. Dzięki funkcji Premium Podcasting zyskasz także możliwość zarabiania na swoich dziełach. Łatwiej będzie Ci je wypromować dzięki automatycznej transkrypcji. Przez 14 dni możesz korzystać za darmo (później ceny zaczynają się od 19 dolarów miesięcznie).

5. Audioboom

Opcja dla doświadczonych podcasterów, którzy są gotowi zarabiać. Dynamiczne reklamy, możliwości współpracy, dokładne dane analityczne – plan Podcast Pros w Audioboom na pewno przyda się tym, którzy w podcastowym świecie zaczynają już błyszczeć. Dostęp za niecałe 10 dolarów miesięcznie pozwala z sukcesem powiększać grono Twoich fanów. 

Jesteśmy zachwyceni tym, jak platformy hostingowe ułatwiają tworzenie własnego podcastu. Mnogość dostępnych opcji i dopasowania pakietów do swoich potrzeb na pewno pozwoli na rozwinięcie skrzydeł niejednemu twórcy. A czy Ty wiesz już, która platforma będzie dla Ciebie najlepsza?

5/5 - (11 votes)
Kategorie