podcast na spotify

Jeśli nadszedł dzień, w którym chcesz spełnić swoje marzenie i pojawić się na Spotify z własnym podcastem, to spieszymy z garścią porad dla początkujących. Podpowiemy ci od czego zacząć i jak opublikować swoje dzieło, by świat mógł je usłyszeć.

Spis treści

Jak stworzyć podcast na Spotify?

Pewnie nie będzie to zaskoczeniem, jak stwierdzimy, że najpierw musisz mieć materiał? Stworzenie własnego podcastu zacznij od pomysłu. Najlepiej oryginalnego, charakterystycznego i wyróżniającego cię z tłumu. Niech zainspiruje cię twoja pasja lub to, na czym się doskonale znasz. Temat może być poważny albo zupełnie lekki. Jeśli w jednym paluszku masz historię polskiego footballu, to może warto podzielić się nią ze światem? A może jesteś kawoszem, który spróbował już kawy przygotowanej w każdy możliwy sposób i swoją miłość do tego napoju chcesz przekazać innym? My o kawie (przy kawie) na pewno chętnie byśmy posłuchali.

podcasty spotify słuchanie przy kawie

Jak zrobić podcast na Spotify, żeby dobrze się go słuchało?

Temat to jedno, ale realizacja to zupełnie inna kwestia. Pamiętaj o tym, że dobrze zrobiony podcast to nie tylko treści, ale także ich przygotowanie i nagranie. Zadbaj o swój głos, wymowę, płynność wypowiedzi. Do nagrywania usiądź przygotowany i przede wszystkim – spokojny. Nagranie pierwszego odcinka może wiązać się z dużym stresem, a jeśli będzie to słychać w głosie, to dla odbiorców możesz stać się mało wiarygodny. Jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem, to powtórz nagranie i rób to tak długo, aż sam będziesz zadowolony z efektu.

Sprawdź inne podcasty – Spotify cię zainspiruje

Nie mamy tu na myśli oczywiście podkradania cudzych pomysłów, absolutnie! Warto jednak obserwować tych, którzy mają większe doświadczenie i zyskali już popularność. Porównaj pierwszy odcinek ulubionego twórcy, z tym, który wrzucił ostatnio i zobacz, co się zmieniło. Sposób prowadzenia, pojawiające się z czasem nowe elementy, a może z czegoś zrezygnował? Nawet ci, którzy dzisiaj cieszą się popularnością, musieli kiedyś zaczynać. I byli w tym samym miejscu, w którym być może jesteś dzisiaj ty. Zapewne nie byli pewni, co wyniknie z ich działalności i czy znajdą grono odbiorców. Możesz uczyć się na ich błędach lub wykorzystać rady, których sami czasami udzielają. Obserwuj ich w mediach społecznościowych, bo to właśnie tam mogą zdradzać kulisy swojej pracy.

O co zadbać przygotowując podcast?

Poza pomysłem i własnymi umiejętnościami, postaw na sprzęt, który umożliwi Ci nagrywanie odcinków w dobrej jakości. Przygotuj się także na konieczność montowania dźwięku w specjalnie do tego przeznaczonym programie. Jeśli obawiasz się, że techniczne kwestie mogą okazać się dla Ciebie zbyt skomplikowane, to spokojnie – internetowe tutoriale na pewno rozwieją większość twoich wątpliwości. Przy wyborze programu do nagrywania podcastu możesz skorzystać z proponowanej przez nas listy tych najlepszych i najprostszych w obsłudze. Z biegiem czasu będziesz montować dźwięk sprawnie i zdecydowanie szybciej, niż na początku.

Jak wrzucić podcast na Spotify?

Okazuje się, że opublikowanie własnego podcastu wcale nie jest trudne ani skomplikowane i nie wymaga wiele czasu. W kilku prostych krokach:

spotify for podcasters - jak dodać podcast na spotify
  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to załóż swoje konto na platformie Spotify.
  • Wejdź na stronę: www.podcasters.spotify.com.
  • Kliknij GET STARTED/ZACZYNAJ.
  • Tutaj Spotify poprosi cię o podanie linku do kanału RSS twojego podcastu.
  • Musisz oczywiście zadeklarować, że zapoznałeś się z regulaminem korzystania z serwisu.
  • W kolejnym kroku wskazujesz, gdzie hostowany jest podcast (w przypadku używania własnego serwera wystarczy wybrać opcję „other”).
  • Wybierz kategorię, którą przypiszesz do swojego dzieła.

Gotowe! Jedyne, co teraz pozostaje, to poczekać, aż dodany przez ciebie podcast zostanie zaakceptowany przez kogoś z obsługi Spotify. Trwa to zwykle kilka godzin.

Daj się usłyszeć

Wiesz już, jak dodać podcast na Spotify, ale nie zapomnij o jeszcze jednej ważnej rzeczy – pokaż go światu! Prześlij link do znajomych, poproś ich o udostępnienie, wrzuć informację na swoje social media. Poszukaj swoich odbiorców np. w facebookowych grupach, łączących osoby o podobnych zainteresowaniach. I do dzieła! Jesteśmy pewni, że na Spotify jest jeszcze dużo miejsca na twoją twórczość.  

Sprawdź również nasz artykuł – “Jak promować swój podcast i zdobyć więcej słuchaczy

5/5 - (4 votes)
Kategorie