Zastanawiasz się czasem, jak wygląda osoba, której głos słyszysz w ulubionym podcaście? Albo gość danego odcinka? Wyobrażasz sobie, jak jest ubrany albo gdzie się znajduje podczas tworzenia audycji? Odpowiedź na te pytania zagwarantuje podcast video.
Spis treści
Podcast video – co to jest?
Mówiąc najkrócej video podcast to forma publikacji internetowej, która łączy przekaz audio z elementami wizualnymi. Nadal główną rolę odgrywa tutaj to, co twórca i jego goście chcą powiedzieć, ale pojawia się także możliwość zobaczenia tego, jak podczas tej rozmowy wyglądali. Czy to to samo, co filmik na YouTube? Nie do końca. Podstawą jest dźwięk i treść audycji.
Jak nagrać podcast video?
Są różne sposoby na nagranie podcastu video. Opowiemy o kilku najpopularniejszych.
1. Nagranie wywiadu w studiu
Poza tym, że autor nagrywa dźwięk, audycji towarzyszy także kamera. Odbiorca już nie tylko Cię słyszy, ale także widzi, dlatego musisz zadbać o komunikację niewerbalną (swój wygląd, mimikę, gesty). Taki rodzaj prowadzenia audycji wymaga inwestycji w sprzęt, który umożliwi zapis wideo w wysokiej jakości (np. kamera, specjalne oświetlenie). Po nagraniu konieczne jest także zmontowanie odcinka w przeznaczonym do tego programie.
2. Nagranie wywiadu prowadzonego zdalnie
Druga ciekawa opcja, która zakłada, że widzimy dwie lub więcej osób, każda w innym miejscu, siedząc przed ekranem swojego komputera. Taki sposób nie wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu do nagrywania ani przygotowanego do wywiadu miejsca. Wystarczy program, który pozwoli na utrwalenie rozmów prowadzonych z wielu kamer jednocześnie.
3. Statyczny obraz
Twój podcast video może także zawierać jedynie statyczny zapis obrazu, który będzie się wyświetlał przez cały czas trwania odcinka, np. logo Twojego kanału. To najłatwiejszy i najszybszy sposób, ale nie wzbudza szczególnego zaangażowania odbiorcy.
4. Wywiad z przebitkami
Opcją najbardziej skomplikowaną, ale jednocześnie najbardziej interesującą, jest przygotowanie wywiadu wzbogaconego o inne materiały, takie jak np. archiwalne nagrania, wykresy, fragmenty programów. Tworzy się tzw. przebitki, czyli nagrania b-roll, które pojawiają się na ekranie w trakcie wypowiedzi.
Zalety podcastu video
Dodanie do podcastu obrazu, na którym widoczny jest autor audycji, zwiększa jego rozpoznawalność. Zastanów się przez chwilę – czy wiesz, jak wygląda twórca Twoich ulubionych audycji? Pewnie go kojarzysz, jeśli zdjęcie widnieje w miniaturce kanału lub obserwujesz go w mediach społecznościowych. W przeciwnym razie znasz pewnie tylko jego nazwisko, którego nie przypiszesz do żadnej twarzy. Podcast video pozwala na lepsze poznanie osoby mówiącej. Jeśli podcasterowi zależy na tym, by w przyszłości rozszerzać swoją działalność lub chce np. w pełni przedstawić zaproszonych do danego odcinka gości, dodanie wideo do publikacji będzie doskonałym pomysłem.
Tworzenie podcastów z wykorzystaniem obrazu daje twórcom nowe możliwości i zwiększa grono potencjalnych odbiorców. To duży ukłon w stronę tych, którzy lubią widzieć, kto do nich mówi. Taki przekaz na pewno wymaga od twórcy większego zaangażowania i pracy, ale może być pełniejszy, ciekawszy i mocniej wyróżniający się na tle innych audycji. Zdecydowanie warto spróbować.