W dobie cyfryzacji i wręcz nieograniczonego dostępu do informacji, rodzice coraz częściej szukają nowych, dostosowanych do ich trybu życia źródeł wiedzy i inspiracji. Wśród tradycyjnych książek, blogów i filmów, to właśnie podcasty stają się coraz częściej wybieranym formatem przez wielu z nich. Nic w tym dziwnego, gdyż często w wirze codziennych obowiązków, to właśnie taka forma daje im możliwość szybkiego i skutecznego zgłębienia wiedzy na temat rodzicielstwa. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego podcasty o wychowaniu dzieci zdobywają taką popularność i które z nich warto dodać do swojej playlisty.
Spis treści
- Podcasty o wychowaniu dzieci – nowoczesne wsparcie dla rodziców
- Dlaczego podcasty?
- Eksperci i praktycy w jednym miejscu
- Polecane podcasty dla rodziców
- Polecane podcasty dla mam
- Podcasty – klucz do bardziej świadomego rodzicielstwa?
Dlaczego podcasty?
Podcasty to format, który idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnych rodziców. Można ich słuchać w dowolnym miejscu i czasie – podczas spaceru z wózkiem, w drodze do pracy czy przy porannym sprzątaniu. Dzięki temu rodzice mogą w łatwy sposób zdobywać wiedzę i inspiracje, nie rezygnując z codziennych obowiązków i przyjemności.
Eksperci i praktycy w jednym miejscu
Wielu twórców podcastów to eksperci w swojej dziedzinie – psychologowie, pedagodzy, lekarze. Słuchając ich, można zdobyć cenną wiedzę i praktyczne porady. Jednak równie ciekawe i wartościowe są podcasty prowadzone przez innych rodziców, którzy dzielą się swoją codziennością oraz doświadczeniami i refleksjami na temat rodzicielstwa.
Polecane podcasty dla rodziców
- Nie Tylko Dla Mam – to podcast Anny Jankowskiej, w którym autorka porusza szereg tematów związanych z wychowywaniem dzieci. Autorka dzieli się w nim m.in. wskazówkami dotyczącymi konkretnych dziecięcych zachowań, radzi jak na nie reagować, omawia kwestie dyscyplinowania oraz emocji, podpowiada jakie książki i zabawki wybierać dla dzieci i wiele, wiele innych.
- EduKOSMOS – Anna i Robert Sowińscy poruszają natomiast temat nauki i tego jak najlepiej pomóc dzieciom rozwijać ich umiejętności i talenty w dość skomplikowanym powszechnym systemie edukacji. Jak zachęcać dziecko do nauki? Czy jak znaleźć szkołę, w której dziecko jest szczęśliwe? Na te i więcej pytań odpowiedź znajdziecie właśnie w tym podcaście.
- Ojcowska strona mocy – to podcast, który opowiada nie tylko o typowo ojcowskich kwestiach, ale skupia się również na wsparciu rodziców w rozwiązywaniu często trudnych problemów dnia codziennego. Nie brakuje w nim teorii, ale przede wszystkim wiedzy praktycznej, tak kluczowej w życiu każdej rodziny niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju się znajduje.
Polecane podcasty dla mam
- Hej mama – otwarcie o macierzyństwie – to podcast, w którym Natalia Łuczak rozmawia w imieniu mam i dla mam. Porusza tematy zarówno te oczywiste, jak i bardziej skomplikowane dotyczące rodzicielstwa i wychowania. Nie brakuje u niej także refleksji i tematów z “życia wziętych”, dotyczących np. tego, co zmienia się w życiu kobiety po urodzeniu dziecka?
- Matka matce – to natomiast kolejny podcast Joanny Okuniewskiej, autorki serii: Tu Okuniewska oraz Ja i moje przyjaciółki idiotki. Tym razem Okuniewska opowiada o macierzyństwie ze swojej perspektywy, o tym co ją zaskoczyło, co było i jest dla niej najtrudniejsze o faktach i mitach na temat rodzicielstwa oraz często niełatwej relacji matka-matka.
- Matka też człowiek – w tym podcaście Justyna Szyc-Nagłowska pokazuje, jak wygląda prawdziwe rodzicielstwo, bez lukru i filtrów. Nie boi się podejmować tematów często uważanych za “tabu”. Mówi m.in. o zaniedbaniu swojego ciała, zmęczeniu i braku czasu dla siebie czy samodzielnym macierzyństwie.
Przeczytaj również: Podcasty dla dzieci – ciekawe słuchowiska, bajki do słuchania na dobranoc
Podcasty – klucz do bardziej świadomego rodzicielstwa?
Jak można wywnioskować z powyższych przykładów, podcasty o wychowaniu dzieci stanowią cenne źródło wiedzy i wsparcia dla rodziców. Poruszają wiele tematów, od kwestii zdrowotnych, przez metody wychowawcze, po radzenie sobie z trudnymi emocjami, dzięki czemu każdy rodzic może znaleźć coś dla siebie. Ogromnym plusem jest to, że można słuchać ich tak naprawdę w dowolnym miejscu i czasie. Dają możliwość spotkania się z ekspertami i bycia częścią większej społeczności rodziców, którzy np. również mierzą się z danym problemem. W dobie informacyjnego przesytu stanowią kompaktowe i praktyczne narzędzie dla każdego, kto chce świadomie wychowywać swoje dzieci.