Mikrofon do nagrywania smartfonem

Postęp technologiczny pozwala nam na zminimalizowanie ilości sprzętu, który musimy przy sobie nosić. Zamiast aparatu, kamery, lampy i mikrofonu, wystarczy nam mieszczący się w kieszeni smartfon. Nagramy nim film, podcast albo zrobimy zdjęcia. Niestety nie jest to jeszcze technika pozwalająca nam na osiąganie takich efektów, jak profesjonalny sprzęt. Ale jest na to rada.

Spis treści

Mikrofon do telefonu – dlaczego warto go mieć?

Dokupienie zewnętrznego mikrofonu do smartfona jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na jakości nagrania – zarówno samego dźwięku, jak i filmów z dźwiękiem. Jeśli tworzysz własne produkcje, którymi dzielisz się z innymi, na pewno zależy Ci na tym, by Twoi odbiorcy otrzymywali treści przyjemne dla ucha. Nie oszukujmy się – w dzisiejszych czasach nie wystarczy, że masz coś ciekawego do powiedzenia. Musisz jeszcze postarać się, by nagranie spełniło oczekiwania co do jego jakości. I właśnie dlatego, jeśli do swojej pracy używasz telefonu, zdecydowanie przyda Ci się mikrofon.

Czy mikrofon do smartfona jest drogi?

Na szczęście nie. Ceny mikrofonów, które sprostają wymaganiom początkujących twórców, nie są wygórowane. Taki sprzęt można nabyć już za około 100 złotych. Oczywiście, jeśli masz chęć i możliwości finansowe, możesz zainwestować w droższy produkt, który pozwoli Ci na uzyskanie jeszcze lepszej jakości Twoich nagrań. Musisz tylko zdecydować, który rodzaj będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jaki mikrofon do nagrywania telefonem wybrać?

Mamy kilka typów mikrofonów dostępnych na rynku.

1.     Mikrofon pojemnościowy

Dobra opcja do codziennego użytku. Ze względu na wysoką czułość pozwala na nagrywanie głosu rozmówcy oraz dźwięku otoczenia. Sprawdza się m.in. przy rejestrowaniu rozmów kilku osób.

2.     Mikrofon kierunkowy

Pozwala na nagrywanie dźwięku z jednego kierunku, czyli np. zapisuje Twój głos, wyciszając jednocześnie odgłosy otoczenia. Warto go mieć, jeśli chcesz, aby to wyłącznie Ciebie (lub Ciebie i Twojego rozmówcę) było słychać na nagraniu.

3.     Mikrofon krawatowy

To ten, który prezenterzy przypinają do koszuli, by rejestrował ich głos. Pozwala na nagrywanie dźwięku cały czas z tej samej odległości, bez konieczności trzymania mikrofonu w dłoni lub utrzymywania stałej pozycji obok statywu. Występują zarówno w wersji z kablem jak i bezprzewodowej. Ta druga opcja może być jednak droższym wyborem.  

Jak podłączyć mikrofon zewnętrzny do telefonu?

Mikrofon do smartfona najczęściej podłącza się poprzez wejście audio 3,5 mm. To dokładnie to samo wejście, do którego podłączasz słuchawki. Jednak ze względu na różną specyfikę końcówki w mikrofonie i słuchawkach, przyda się specjalna przejściówka. W zależności od wieku telefonu, potrzebna może być wtyczka OMPT (dla starszych modeli) lub CTIA (dla nowszych). Gdy zakupisz odpowiednią, wystarczy już tylko podłączyć mikrofon. W przypadku telefonów, które nie posiadają wejścia audio, również potrzebny jest adapter. Tutaj należy wybrać taki, który jest dopasowany do wejścia USB w smartfonie.

Mikrofon bezprzewodowy do telefonu

Jeśli zdecydowałeś się na zakup mikrofonu bezprzewodowego, połączysz go z telefonem poprzez Bluetooth. W wielu przypadkach wystarczy włączyć urządzenie, by zaczęło automatycznie parować je ze smartfonem. Jeśli nie, należy przytrzymać wskazany w instrukcji przycisk. Na telefonie, w ustawieniach systemu Bluetooth, trzeba wyszukać swój mikrofon i zezwolić na połączenie. W ten prosty sposób możesz zacząć swoją przygodę z nagrywaniem.

Na który mikrofon się zdecydować?

To zależy tylko od Twoich potrzeb, bo każdy rodzaj sprawdza się w innych warunkach i nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Warto próbować korzystania z nowych rozwiązań, które pozwalają nam na uzyskanie lepszej jakości naszych publikacji. Jesteśmy przekonani, że jeśli zdecydujesz się na nagrywanie z mikrofonem, już nigdy z niego nie zrezygnujesz. A Twoi odbiorcy będą Ci za to wdzięczni. 

Sprawdź również nasz artykuł na temat słuchawek studyjnych – https://www.podcasty.net/sprzet-do-podcastu/sluchawki-studyjne-do-nagrywania-dzwieku/

5/5 - (1 vote)
Kategorie