W ostatnich latach podcasty cieszą się coraz większą popularnością. To świetny sposób, by rozwijać swoje zainteresowania, śledzić ulubionych twórców, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego. Podcasty można również wykorzystać do nauki języka obcego. Jak zrobić to najlepiej?
Spis treści
Wybór odpowiednich kanałów
Wybór odpowiedniego podcastu czy nagrania z lektorem będzie miał bardzo duże znaczenie. Możemy korzystać z kilku kanałów jednocześnie, by mieć kontakt zarówno ze stylem formalnym, jak i potocznym języka.
Warto słuchać zrozumiałych dla nas nagrań, w których pojawiają się nowe zwroty czy słówka. Na dobry początek sprawdzą się nagrania z językiem dostosowanym do poziomu słuchacza. Możemy słuchać książki lub poznawać zagadnienia przygotowane przez prowadzących.
Jeśli zależy nam na szybkiej nauce języka angielskiego, np. przed wyjazdem do pracy za granicę, warto uczyć na podstawie nagrań, które omawiają najpotrzebniejsze w danej chwili zagadnienia. Mogą to być najważniejsze zwroty po angielsku, sposoby przedstawiania się czy wyrażenia przydatne podczas podróży.
Aktywne słuchanie
Samo słuchanie nagrań nie będzie wystarczające w nauce języka obcego. W trakcie podcastu warto skupić się na nowych zwrotach i użytym słownictwie. Możemy również zatrzymywać odtwarzanie, by powtórzyć na głos nowe wyrażenie czy słówko.
W tym celu pomocne może okazać się skorzystanie z gotowych materiałów do samodzielnego treningu w domu. Dzięki Metodzie Aktywnego Mówienia gramatykę poznasz w sposób intuicyjny – nauka całych zwrotów i samodzielne tworzenie nowych zdań pomogą w swobodnej i naturalnej komunikacji.
Korzystanie z transkrypcji
W trakcie słuchania lub tuż po zakończeniu nagrania możesz skorzystać z transkrypcji, która jest dostępna na większości kanałów, zwłaszcza tych poświęconych nauce języka obcego. Na podstawie transkrypcji możesz stworzyć własne notatki z wyszczególnieniem nowych dla ciebie zagadnień.
Warto w jednym miejscu zapisywać poznane wyrażenia i słowa, by móc ich potem używać w trakcie samodzielnego treningu mówienia w domu, czy podczas zajęć oferowanych przez szkoły językowe.
Podczas robienia notatek warto być kreatywnym! Być może sprawdzi się stworzenia mapy myśli czy kolorowych fiszek dotyczących poznanych przez ciebie zagadnień. Możesz umieścić zabawne skojarzenia, rymowanki, kolorowe rysunki, akronimy. Im więcej bodźców dostarczysz podczas nauki, tym lepiej.
Otaczanie się językiem
Słuchanie podcastów i nagrań w języku angielskim to jeden ze sposobów na wprowadzenie języka obcego do swojej codzienności. Regularność i systematyczność mogą zadecydować o twoim sukcesie w opanowaniu nowych zagadnień. Warto przy tym korzystać z różnych metod nauki języka. Słuchanie możesz łączyć z mówieniem i nauką nowych zwrotów oraz wyrażeń.
Podcasty mogą okazać się wspaniałym uzupełnieniem nauki języka angielskiego. W połączeniu z nauką nowych zwrotów i słówek, codziennym treningiem mówienia i powtarzaniem już opanowanych zagadnień to narzędzie może umożliwić ci zrobienie szybkich postępów w nauce.