Tematy związane ze zdrowiem psychicznym stały się bardzo popularne. Nic dziwnego – każdy z nas potrzebuje czasami odciąć się od całego świata i zadbać tylko o siebie. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą twórcy podcastów, którzy w przyjemny sposób przekazują wiedzę na temat ludzkiego umysłu. A przy okazji zachęcają do zmian, samoakceptacji, dbania o siebie i rozwoju. Jeśli masz ochotę na takiego motywacyjnego kopa, to mamy kilka propozycji.
Spis treści
- Polskie podcasty psychologiczne
- Podcasty psychologiczne – Spotify
- Podcasty psychologiczne dobre dla każdego
Polskie podcasty psychologiczne
1. Psychologia, którą warto znać
Mirosław Brejwo zachęca do korzystani z odkryć psychologicznych w codziennym życiu. Porusza wiele interesujących, bardzo aktualnych tematów i daje przydatne wskazówki dotyczące tego, jak radzić sobie z problemami. Na jego kanale znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, których być może sami nigdy byśmy sobie nie zadali. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć, jak podejmować lepsze decyzje, co zrobić, by być bardziej szczęśliwym albo jak rozpoznać toksycznych ludzi w twoim otoczeniu, koniecznie posłuchaj odcinków Mirosława.
2. Zdrowa Głowa
Jeden z najpopularniejszych polskich podcastów psychologicznych, który odkrywa tajemnice zdrowia psychicznego i psychoterapii. Cztery psycholożki od 2013 roku starają się pokazywać psychologiczny świat na nowo i udowodnić, że psychologia to nauka, a nie czary. Do swoich odcinków zapraszają wielu ekspertów, z którymi wspólnie odpowiadają na nurtujące społeczeństwo pytania. Czy faceci też płaczą? Czy dbanie o zdrowie psychiczne jest drogie? Czy od terapeuty dowiesz się, jak żyć? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w udostępnionych odcinkach.
3. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Kto by pomyślał, że uniwersytet może nagrywać swoje podcasty? Może. I okazuje się, że świetnie to wychodzi. Strefa psyche to projekt mający na celu popularyzację wiedzy psychologicznej. Podcast jest cyklem wykładów wygłaszanych przez najlepszych specjalistów, którzy przekazują nie tylko teoretyczną wiedzę, ale także wskazówki dotyczące tego, jak tę wiedzę wcielić w życie. Akademicko, merytorycznie i przydatnie.
4. Z pasją o mocnych stronach
Dominik Juszczyk przybywa, by pokazać wszystkim, jak wykorzystywać swój talent, zdolności i swoje mocne strony. Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Znajdziemy tu porady dotyczące bycia bardziej produktywnym, pielęgnowania relacji z bliskimi czy dbania o komunikację ze współpracownikami. Dominik stawia na własne doświadczenie i to właśnie nim kieruje się przy tworzeniu kolejnych treści. To propozycja dla każdego, kto czuje, że nie wykorzystał jeszcze wszystkich swoich talentów.
Podcasty psychologiczne – Spotify
Napisanie o wszystkich podcastach psychologicznych, których warto posłuchać, zajęłoby nam pewnie sporo czasu. Spotify to prawdziwa kopalnia ciekawych treści, które pomogą wam odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Do wymienionych wyżej propozycji możemy dorzucić jeszcze kilka, które tu znajdziecie:
- Ogarniam się – dzieło Sylwii Tomaszewskiej, która pomaga w rozwoju osobistym, kwestiach intuicyjnego odżywiania, akceptacji swojego ciała i wyznaczaniu granic.
- Słowa mają moc – propozycja dla fanów afirmacji. Aga Cieślak wspomina m.in. o przyciąganiu szczęścia czy pieniędzy, o relacjach, medytacji i samoocenie.
- Bez filtra – osobisty podcast psychodietetyczki Karoliny Gruszeckiej. Mówi nie tylko o zdrowej relacji z jedzeniem, ale także o tym, jak nie zwariować w macierzyństwie lub jak odzyskać utraconą radość życia.
- O zmierzchu – Marta Niedźwiecka porusza tematy zdrowotne, seksuologiczne i psychologiczne. Zachęca do odnalezienia równowagi i dbałości o relacje.
Podcasty psychologiczne dobre dla każdego
Części z nas podcasty psychologiczne przynoszą szybkie ukojenie albo dają kopa do działania, innym uświadamiają problem, z którym trzeba zwrócić się dalej. Jedno jest pewne – poruszają ważne kwestie, o których należy mówić głośno. Związek podcast – psychologia okazuje się bardzo udany i ma wielu zwolenników. My zdecydowanie należymy do tego grona.