podcasty naukowe

Podcasty naukowe są idealnym dowodem na to, że zdobywanie wiedzy może być nie tylko interesujące, ale także zmieniające podejście do otaczającego nas świata. To fantastyczny sposób na przyswajanie informacji – ciekawy, pełen pasji i niezwykle wciągający. Jesteśmy przekonani, że poniższe propozycje zachwycą was równie mocno, jak nas.  

Spis treści

Ciekawe podcasty naukowe

1. Nauka. To lubię.

Na początek dzieło fizyka, który początkowo chciał zostać lekarzem, a aktualnie działa w świecie dziennikarskim. Tomasz Rożek przyjemnym głosem odpowiada o naukowych ciekawostkach i to w taki sposób, który zrozumie każdy słuchacz. Mówi zarówno o sprawach bieżących (np. w odcinkach poświęconych zatruciu Odry) jak i tych ponadczasowych, w których porusza kwestię m.in. szkodliwości cukru czy konieczności dbania o długość i jakość naszego snu. Są też odpowiedzi na pytania, które nieczęsto przychodzą nam do głowy – czy psy potrafią płakać lub czy sztuczna inteligencja może zastąpić artystów. Tutaj swoje miejsce znajdą także fani kosmosu, w odcinkach z serii Przygody sondy.

2. Radio naukowe

Druga propozycja to podcast naukowy prowadzony przez dziennikarkę Karolinę Głowacką. Wspólnie ze swoimi rozmówcami – naukowcami różnorodnych dziedzin, próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Jeśli ciekawi cię, skąd się biorą łaskotki, albo jak to możliwe, że pająki chodzą po suficie, to koniecznie posłuchaj Radia naukowego.

3. Technicznie rzecz biorąc

Twoim ulubionym obszarem nauki są nowe technologie? W tych odcinkach zdecydowanie odnajdziesz to, co cię interesuje. Maciej Kawecki, razem ze swoimi gośćmi, mówi o przełomowych odkryciach i najnowszych rozwiązaniach. Bezpieczeństwo danych, astronautyka, sztuczna inteligencja – to wszystko brzmi jak ogromna dawka wiedzy przekazana w bardzo przyjemny sposób.

Podcasty naukowe Spotify

Zaglądamy na Spotify żeby zobaczyć, czego jeszcze warto posłuchać i odkrywamy prawdziwą kopalnię wartościowych treści!

1. Nauka XXI wieku

Medycyna, matematyka, fizyka? A może filozofia i kultura? Tutaj znajdziesz wszystko, co może cię zainteresować. Borys Kozielski odpowiada na pytania o to, jak smakują owady albo jak zauważyć, że ktoś próbuje nami manipulować. Wybitni naukowcy w podcaście Nauka XXI wieku poruszają rozmaite tematy by przybliżyć nam działanie współczesnego świata.

2. Huberman Lab

A może coś po angielsku? Jeśli szukasz nie tylko polskich propozycji, ta na pewno ci się spodoba. Profesor Andrew Huberman, specjalista od neurobiologii i okulistyki, przybliża zagadnienia związane z pracą ludzkiego mózgu, naszymi zachowaniami i zdrowiem. Potężna dawka wiedzy zarówno o tym, co wiadomo od dawna, jak i o najnowszych doniesieniach ze świata medycyny.

3. Podcast o mózgu

Jeśli zainteresowała cię tematyka neurobiologiczna, ale wolisz słuchać polskich podcastów naukowych, zwróć uwagę na odcinki tworzone przez Urszulę Dąbrowską. Autorka przekonuje, że świadomość tego, jak działa ludzki mózg, pozwala na lepsze poznanie siebie oraz innych, sprawniejsze działanie oraz zapewnienie sobie szczęśliwego życia. Tu na pewno znajdziecie porady i proste tricki na to, jak osiągnąć swój cel.

Inne ciekawe podcasty naukowe

  • Crazy naukaOla i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga poświęconego nauce, postanowili własnymi głosami opowiedzieć o tym, co najciekawsze, najdziwniejsze albo najbardziej aktualne.
  • Książki Które Uczą – Kamil Dudziński w krótkich odcinkach opowiada o ciekawych pozycjach z polskiej i zagranicznej literatury, zachęcając do ich przeczytania lub (jak sam przyznaje) zaoszczędzenia czasu.
  • Lex Fridman Podcast – propozycja dla fanów zagranicznych produkcji. Amerykański naukowiec porusza tematy technologiczne, historyczne, filozoficzne i… wiele, wiele innych.

Marzymy o tym, żeby nasza doba była dłuższa – moglibyśmy słuchać wszystkich podcastów, które nas zainteresują. A jest ich naprawdę wiele! Podcasty naukowe cieszą się coraz większą popularnością, co widać po ilości pojawiających się nowych propozycji. Wcale nas to nie dziwi. Zdobywanie wiedzy w tak przyjemny i prosty sposób to dla nas idealne rozwiązanie! 

5/5 - (2 votes)
Kategorie