odszumianie nagrań

Udało Ci się stworzyć świetny odcinek Twojego podcastu, ale cały wysiłek poszedł na marne, bo na nagraniu słychać szumy otoczenia? Bez obaw, dzisiejsza technologia pozwoli Ci na szybkie usunięcie szumów i uratowanie dzieła. Musisz tylko wiedzieć, jak się za to zabrać. 

Spis treści

Odszumianie nagrań – dlaczego jest tak ważne?

Za każdym razem, kiedy tworzysz odcinek, musisz pamiętać o jednej niezwykle istotnej rzeczy – wrażeniach Twojego odbiorcy. Wiadomo, że jeśli treści będą nieciekawe, to nie przesłucha on kolejnego odcinka. Podobnie może być w przypadku poskładania materiału “na szybko” czy niewyraźnego mówienia. Tych błędów twórcy podcastów zazwyczaj są świadomi. Początkujący mogą jednak zapomnieć o tym, że czynnikiem negatywnie wpływającym na odbiór nagrania są także szumy. 

Czym są szumy na nagraniu?

Wszystkim tym, co słychać w tle i co może zakłócać najważniejszą część materiału. To może być szum stały, np. odgłos włączonego wentylatora czy padającego za oknem deszczu. Są też takie, które pojawiają się sporadycznie – szczekanie psa, klakson samochodowy lub dzwonek telefonu. 

Gdzie usunąć szumy z nagrania? 

Najważniejszą kwestią będzie wybór programu, w którym będziesz mógł tak edytować swoje nagranie, by usunąć z niego szumy. Taką opcję zapewnia większość programów dostępnych w darmowych wersjach, np. Audacity, AVS Audio Editor 8.4 czy GoldWave 6.31. Przed zainstalowaniem doczytaj, czy wybrany przez Ciebie pakiet gwarantuje opcję odszumiania.

Jak usunąć szumy z nagrania?

Ze względu na to, iż w każdym programie edycja plików audio wygląda inaczej, pokażemy to na przykładzie jednego z najpopularniejszych, czyli Audacity. Aby usunąć szum:

  1. W zakładce Efekty wybierz opcję Odszumiacz. 
  2. Kliknij Pobierz próbkę szumu
  3. Wskaż, co w Twoim nagraniu jest szumem. Próbka powinna być krótka i zaznaczona wtedy, kiedy na nagraniu słychać jedynie szum. Unikniesz tak przypadkowego usunięcia zbyt wielu dźwięków. 
  4. Po wybraniu odpowiedniej próbki przejdź ponownie do zakładki Efekty i wybierz z niej opcję Odszumiacz
  5. Zaznacz tę część nagrania, z której chcesz usunąć wybrane wcześniej szumy. Jeśli zabieg ma być wykonany na całym nagraniu, musisz zaznaczyć wszystko. 
  6. Naciśnij przycisk Usuń szum

Gotowe! W ten prosty sposób pozbyłeś/aś się szumów ze swojego pliku audio. 

Usuwanie szumów w programach internetowych

Usunięcie szumów możliwe jest już także bez samodzielnego edytowania pliku audio. Na wielu stronach można bezpłatnie usunąć szumy z nagrania. Wystarczy jedynie wgrać plik, nacisnąć opcję “wyczyść” i pobrać wersję poprawioną. Czy jej jakość będzie tak samo dobra, jak po samodzielnej obróbce w programie dźwiękowym? O tym już najlepiej przekonać się samodzielnie. To na pewno dobra metoda, by w krótkim czasie uczynić swoje nagranie jeszcze lepszym. 

Dobre praktyki prewencyjne

Usuwanie szumów nie jest trudne, ale następnym razem możesz postarać się, by uniknąć ich już podczas tworzenia nagrania. Istotne będzie tu ustawienie poziomu nagrywania w mikrofonie. Nie może być ani zbyt wysoki (żeby nie wyłapywał wszystkich dźwięków otoczenia) ani zbyt niski (bo wtedy mógłby nie nagrać tego, na czym faktycznie Ci zależy). Planowanie nagrania zacznij jednak od wybrania takiego miejsca, w którym ryzyko pojawienia się niechcianych dźwięków będzie możliwie jak najmniejsze. 

Pamiętaj, że czasami nawet te niewielkie, pozornie nieszkodliwe dźwięki z tła mogą sprawić, że Twój słuchacz poczuje dyskomfort i naciśnie “stop”. Aby uniknąć takiej sytuacji zadbaj o czystość swoich odcinków i zapewnij odbiorcy jedynie przyjemne doznania. 

4.9/5 - (9 votes)
Kategorie